Skip to content

YGS, LYS, ÖSS, SBS, KPSS, ve ALES Bilgileri, Sınav Soruları ve Çözümleri, Sınavlara Hazırlık Deneme Testleri, Matematik ve Geometri Konuları, Zeka Soruları ve Oyunlar.

CeBiRsEl.com

Ayarlar
Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color blue color green color
-> Anasayfa arrow ÖSS Hakkında arrow Geleceğin Meslekleri
Geleceğin Meslekleri Yazdır E-posta
Üye Oylaması: / 59
Kötüİyi 

 

 

  En iyi mesleğin sizin yeteneklerinize en iyi hitap eden olduğunu unutmayın çünkü mesleğiniz sizi ömür boyu şekillendirip kimliğinizi tamamlamanıza yardım edecektir. Meslekleri daha iyi tanıyıp size maddi ve manevi yönden ihtiyaçlarınızı karşıyanlanı bulup seçmeniz daha doğru olacaktır.

Burada gelecek açısından umut vaat eden bir kaç meslek tanıtılmıştır...

Avrupa Birliği Uzmanlığı

Avrupa Birliği ile yıllardır ilişkisini sürdüren Türkiye önümüzdeki yıllarda müzakere tarihleri ve kabul süreciyle birlikte bu konuda uzman kişilere ihtiyaç duyacaktır. Avrupa Birliği konusunda uzmanlaşmış, en azından iki yabancı dil bilen gençler geçmiş yıllara oranla önümüzdeki dönemde daha çok ilgi göreceklerdir.

Reklamcılık – Sinema/TV – Halkla İlişkiler

Uygulama alanı çok geniş olan halkla ilişkiler uzmanlığı da önemi gittikçe artan meslekler arasındadır. Hedef kitlesinin insan olması bu mesleği her sektör için önemli bir meslek haline getirmiştir. Ülkemizde medyanın her alanda etkin olması ve geniş bir alana yayılması işgücü ihtiyacını da artırmıştır. Bu nedenle sinema-TV ve reklamcılık alanları da gözde olan meslekler arasında gösterilebilir.

 

Diğer meslekler için devamını oku linkine tıklayınız...

 

Bilgisayar Mühendisliği

Sürekli gelişen bilgisayar teknolojisi sebebiyle hem ülkemizde hem de dünyada bilgisayar mühendislerine olan ihtiyaç hızla artıyor. Sistem analistliği, sistem mühendisliği, programcı, web tasarımcılığı gibi geniş bir iş alanına sahip bilgisayar mühendislerine olan ihtiyaç teknolojik gelişim devam ettiği müddetçe sürecektir.

Elektronik Mühendisliği

İletişim sistemlerinin özellikle uydu ve cep telefonun gibi haberleşme sistemlerinin son yıllarda gelişmesi bu alana olan ilgiyi de artırmıştır. Dolayısıyla elektronik mühendisleri elektrik teknolojilerinin üretildiği ve pazarlandığı, ulusal ve uluslararası her alanda çalışabilirler.

Psikoloji

Teknolojinin hızla gelişimi beraberinde bazı olumsuzlukları da getirmektedir. Bu nedenle teknolojik gelişmeler yaşanırken bir yandan onun getirdiği olumsuzlukları da bertaraf etmek için sosyal bilimlerde ve özellikle psikoloji alanında yetişmiş insan gücüne ihtiyaç vardır.


 Endüstri Ürünleri Tasarımı

İnsanoğlunun gün geçtikçe artan ihtiyaçları yaşamı kolaylaştıracak ürünlerin tasarlanması ihtiyacı doğuruyor. İş olanakları geniş olan endüstri ürünleri tasarımı bölümü hemen her üniversitede yer alıyor.


 Veri Analistliği

Müşteri ilişkileri yönetiminin giderek hız kazanması özellikle bankaların, perakende sektörünün ve telefon operatörlerinin veri analizine ihtiyaç duyması bu alanı hareketlendirdi. Üniversitelerin bilgisayar ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar bu alanda iş bulma şansını yakalayabiliyorlar.


 Tıp ve Sağlık Bilimleri

Doktorluk, hemşirelik, eczacılık gibi bölümleri kapsayan bu alan her zaman yıldızı parlayan meslekler arasında yer alacaktır. Özellikle estetik cerrahi, beslenme uzmanlığı ve psikiyatri popülerliği artan bölümlerden.


 Hukuk

Globalleşme süreci içerisinde ülkeler, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda olduğu gibi hukuk sitemleri boyutunda da birbirleriyle etkileşim içerisine girmektedirler. Bu nedenle AB süreciyle birlikte özellikle uluslararası hukuk alanında uzmanlaşmış ve yabancı dil bilen kişilere ihtiyaç duyulacaktır.


 Genetik

Biyoteknoloji çalışmalarının altında genetiği en önemli meslek olarak görüyoruz. '70'li yıllarda bilgisayarın yaptığı devrime benzer bir gelişme, yakın dönemde genetik alanında da meydana gelecek.


Yazılım Mühendisleri


Henüz bizim ülkemizde hakettikleri yeri bulamadılar. Bilgi teknolojilerine çok da önem verdiğimiz söylenemez. Ama şöyle bir güzel yanı var ki, bilgi teknolojilerine önem verip vermemek gibi bir seçeneğimiz yok ve olmayacak... “Zorundayız” desem yeterli olur mu...


Risk Analistleri

Özünde risk analizi yapan insanlar. Hayatımız giderek daha büyük bir riskler bütününden oluştuğu için her eve lazım denilen insanlar arasında sayılacaklar. Ama şöyle de düşünebilirsiniz, bizim hayatımızdan risk eksik olmaz, bunların analizini yapmak bile riskli o zaman bırakalım. Siz bilirsiniz. Riskin az olduğu coğrafyalarda durum farklı onlar ölçmeyi seviyorlar. Risk analizi yapılan alanları da gruplara ayırıyorlar; emlak, yaşam ve sağlık, emeklilik... Bu listeyi rahatlıkla uzatabilirsiniz, yaşanan her yerde yapılan her işte risk söz konusu.

 

ayrıca Çoçuk eğitimi,  ekonomi   gibi mesleklerde göz ardı edilmemeli...

 

CeBiRsEl.com
KişiselBaşarı teşekkürler...

Hit: 17453

Yorumlar (9)
05-08-2009 19:04
güzel
güzel olmuş çok beğendim össye girecek herkese başarılar diliyorum =)
umay_0648
20-06-2009 13:32
süper
gerçekten doğru özellikle bilgisayar alanı çok genişleyecek
nemesis_1987
02-01-2009 15:59
süper
YDS hakkında yine hiçbişey yok =((
ilkem
26-10-2008 17:21
tıp_sağlık bilimleri
bencede kesinlikle geleceği olan meslekler... inşallah bende kazanırım...
crazy_cool
08-05-2008 14:43
tebrikler
site çok güzel olmuş herşey çok güzel ve yeterli olmuş özellikle ders anlatımları çok iyi olmuş başaılarınızın devamını diliyorum.(=
__ÖSS__
13-02-2008 14:39
hukuk
ya arkadaslar ben size bi soru sorcam ben eşit agırlık ögrencisiyim hukuk bizim alandan tercih ediliyo ama bazıları hukuk geri sözele geçmiş diyor eger bir bilginiz varsa söleyin herkese ii günler
seraap
17-11-2007 22:00
bilgisayar mühendisliği
abi ben ya bilgisayar mühendisi olamk istiyorum ama bölümümden dolayı puanım çok düşüyor ben tm bölümündeyim sayısala geçersem ne olur
matador_11
22-04-2007 11:06
bilgisayar mühendisliği
siteye yeni üye oldum ve bayıldım şuan öss ye hazırlanıyorum o yüzden sınırlı buluncam burda ama öss den sonra çıkamma heralde burdan:):)
kumtanesi
21-04-2007 13:24
Harika
çok güzel bi site.insallah parali yapipta suyunu cikarmazlar
gokhandonmez

Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Yorum Yazabilir.
Lütfen Yorumda Bulunmak İçin Kayıt Olunuz.

Powered By CeBiRsel.com 1.4.2

 
< Önceki   Sonraki >

ÖSS Matematik

Geometri
Analitik Geometri
Matematik 1
Matematik 2
ÖSS Hakkında
Geometri Formülleri
Videolu Konu Anlatımları
Geometri Soru Çözümleri
Matematik 2 Soru Çözümleri
ÖSS 2009 Soru ve Cevapları
Konularla ÖSS-ÖYS Soruları
Ekstra Matematik
ÖSS Çıkmış Sorular
ÖSS Deneme Sınavları
YGS ve LYS Bilgileri
ÖSS 2009 Puan Hesaplama
YGS ve LYS Puan Hesaplaması

KPSS ve LES

KPSS Çıkmış Sorular
KPSS Geometri Konu Anlatımlı Videolar
KPSS Matematik Konu Anlatımlı Videolar
KPSS 2008 Sonuçları
KPSS/1 Puan Hesaplama
KPSS/2 Puan Hesaplama
ALES Çıkmış Sorular
ALES 2008 Sonuçları
LES ten ALES e Puan
ALES Puan Hesaplama
Çıkmış KPDS Soruları

Eğitim Bilimleri

Matematik ve Toplum
Gelişim ve Öğrenme
Sınıf Yönetimi
Kadki Ders Notları
Meslek Seçim Testi

Testler

IQ Testi
EQ Testi
Aşk Testi
Algı Testi
ESP Testi
Kişilik Testleri
Duygusal Zeka
Yalnızlık Testi
Refleks Testi
Karakter Testi
Psikoloji Testi
Renk Körlüğü Testi - 1
Stres Düzeyi Ölçeği
Meslek Seçim Testi
Keltik Astrolojisi
Dikkat Testi
Parmak Hesabı - Dikkat Testi
Mahkeme - Kişilik Testi

Oyunlar

Beceri
Beceri - Blog
Strateji - Zeka
Strateji - Zeka - Blog
Aslanlar ve Avcılar
Uçaktan Kaçış
Teraziler
Satranç

Kimler Online

Şuanda 19 misafir bağlı

Giriş Formu


Parolamı unuttum?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

 

 


CeBiRsEl.com sitesi istatistik amaçlı server logları dışında kişisel bilgilerinizi elde etmez veya barındırmaz. Ancak sitede mevcut bulunan reklam yayınları aracılığıyla, reklam verilerinin toplanması için cookie ve web beacon kullanılıyor olabilir. Bu tamamen sizin izninizle gerçekleşiyor olup, isteğiniz dahilinde internet tarayıcınızın ayarlarını değiştirerek bunu engellemeniz mümkündür.

5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdulmasını istemek zorundadır. Durdurulmadığı takdirde savcılığa başvurabilir. Eğer ihlal edilen bir durum söz konusu ise İletişim adresinden bize ulaşınız.